Zeka Oyunları

Zeka Oyunları Kursu

ZEKÂ OYUNLARI PROGRAMI

HAFTA İÇİ BEŞ (5) GÜN EĞİTİMLERİMİZ VERİLMEKTEDİR.

KURS SÜRELERİMİZ 144 DERS 36 HAFTA (9 AY)

ÖĞLE YEMEĞİ-SERVİS İMKANLARIMIZ MEVCUTTUR

Ders = öğrenmek olarak değerlendirdiğimizde oyun = ders sonucuna da varabiliriz çünkü oyun, çocuklar için en iyi öğrenme yöntemidir. 2017-2018 öğretim yılından itibaren MEB onaylı zekâ oyunları dersi ile çocuklarda akıl yürütme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.

Zekâ oyunları dersinin -diğer adıyla akıl oyunları dersi hangi oyunlardan oluştuğunu açıklayacağız ama öncesinde zekâ oyunlarını ders yönüyle inceleyelim.

ZEKÂ OYUNLARI DERSİNİN DİĞER DERSLERDEN FARKI – FAYDALARI

Birçoğumuz ders kelimesinden “bir şeylere çok çalışıp aklımızda kalmasını sağlamak” şeklinde anlamlar çıkarıyoruz. Bu şekilde düşünmemizin sebebi de eğitim sistemimizin daha çok ezbere dayalı olmasıdır. Bu yüzden çocuklar, ders çalışmak veya ödev yapmaktan pek hoşlanmayabiliyor.

Aslında öğrenmenin en iyi yolu ezberlemek değil; hızlı ve mantıklı bir şekilde akıl yürütmektir. Zekâ oyunları ezbere dayalı değildir. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından zekâ oyunları dersi seçmeli ders olarak müfredata eklenmiştir. Bizlerde özel kurumlarımızda bu programı kursumuza ekledik.

AKIL VE ZEKÂ OYUNLARI DERSİ İLE AKIL YÜRÜTME BECERİLERİ KAZANMAK

Akıl yürütmek, bir problemin birden fazla çözüm yolu üzerinde düşünmek, konuyu çok yönlü değerlendirmek ve olaylara problem-çözüm metoduyla yaklaşabilmektir.

Akıl yürütme becerilerinin gelişmesi için kazanılması gereken yetenekler:

  • Analitik düşünme yeteneği
  • Problem çözme yeteneği
  • Analiz ve özgün yorumlama yeteneği

Zekâ oyunları bu yeteneklerin gelişmesini sağlar. Dolayısıyla, akıl yürütme becerileri de geliştirilmiş olur. Akıl yürütme becerisine sahip olan çocuklar hem hayatın sunduğu problemlere karşı hem de ezberci eğitim sisteminin sunduğu problemlere karşı daima çözüm arayışı içinde olurlar. Daha da önemlisi, çözüm üretebilecek potansiyele ulaşırlar. Zekâ oyunları dersi, çocukların zekâ potansiyelini keşfetmek, geliştirmek üzere planlanmıştır.

ZEKÂ OYUNLARI DERSİ HANGİ OYUNLARDAN OLUŞUR?

Zekâ oyunları 6 (altı) farklı kategoriye ayrılmış her kategori altında çeşitlendirilmiş zekâ oyunlarından oluşmaktadır. Bu oyunlar çocuklar için eğlendirici ve öğreticidir. Zekâ geliştirici oyunlar olarak bilinen ve dünyanın en çok tercih edilen oyunları arasından Kurumumuza ders olarak müfredata eklenen oyunlar şu şekildedir:

ZEKÂ OYUNLARI HER OKUL VE HER YAŞ İÇİN UYGUN MU?

Çocukların 5 yaşından itibaren kendi yaşına uygun zekâ oyunları oynaması tavsiye edilirken MEB Zekâ oyunları ders programı 5. 6. 7. Ve 8. sınıflar için uygulamaya konulmuştur. 5 Yaş üstü çocukların rahatlıkla kullanabildiği ve yetişkin yaşa kadar her çocukta uygulanması mümkün, hatta yetişkinlerin dahi dikkat gelişimi için tercih ettiği Beyin Egzersizleri uygulamasını da kullanabilirsiniz.